تجارت بین المللی

با بررسی اوضاع اقتصادی ، صنعتی و رفاهی کشورهای مختلف دنیا ، طبعاً برخی از آن ها سرآمد دیگر ممالک بوده و دارای شرایط ایده آلی در شاخص های مختلف مادی می باشند . این کشورها در تولید یا ذخایر ارزی دارای حرف های زیادی برای گفتن بوده و به واسطه همین شرایط ابر قدرت های دنیا امروز به حساب می آیند . این در حالیست که در قعر این جدول هم کشورهایی وجود دارند که سرانه تولید ملیشان پایین بوده ، دارای کشاورزی قدرتمندی نیستند ، از قدرت نظامی قابل توجهی برخوردار نبوده ، صنعتی را به صورت بومی درنیاورده اند و در نهایت به عنوان کشورهایی وابسته شناخته می شوند .
با از نظر گذراندن همه این کشورها و رتبه دهی به هریک ، با وجود اختلافات فاحشی که میانشان دیده می شود ، اما مطلبی میان همه آن ها مشترک است و آن هم این نکته است که هیچ یک از آن ها قادر به برآورده نمودن همه نیازها ، مواد اولیه ساخت یک محصول یا دانش عرضه یک خدمت در مرزهای خود نیستند . از ایالات متحده آمریکا ، کشورهای مشترک المنافع یا تحت نظارت بریتانیا ، روسیه ، چین ، ژاپن و اعضای شاخص اتحادیه اروپا گرفته تا فقیرترین کشورهای آفریقایی و آسیایی ، جملگی دارای امکاناتی هستند که شاید همسایگانشان از آن بی بهره بوده و یا برعکس ، ممکن است از نعمتی محروم باشند که برای سایر قلمروهای روی زمین امری بدیهی ، پیش پا افتاده و وافر است .
این تفاوت ها که سبب شده است تا هیچ کشوری نتواند ادعا کند که قادر است همه نیازمندی هایش را به تنهایی و درحد قابل قبولی برآورده سازد ، در حقیقت مقدمات برپایی تجارت بین المللی را فراهم نموده است . در چنین شرایطی همه کشورها مجبورند برای مهیا ساختن نیازهای مادی خود (بالاخص صورت محصولات فیزیکی) دست به داد و ستد بزنند و عرصه را برای عرض اندام شرکت های ممتازی که استحقاق گسترش فعالیت های خود به فراسوی مرزها دارند هموار سازند .
بدیهیست که بسیاری از مجموعه هایی که در ایران مشغول به فعالیت هستند توانایی عرضه محصولات و خدمات خود در سطح جهانی را ندارند ، چرا که از نظر کیفیت ، خدمات پس از فروش ، قیمت تمام شده و صد البته محدودیت های تحریمی نمی توانند با رقبای خارجی خود رقابت کنند . با صرف نظر از مجموعه هایی که اعتماد به نفس یا جسارت کافی برای این کار را ندارند ، می توان شرکت های ریز و درشت یا اشخاصی حقیقی در قالب کسبه خرد و کلان را مشاهده کرد که می توانند محصولی را به خارجیان بفروشند . این افراد به منظور برقراری ارتباط با شرکت های خارجی و تجارت بین المللی گزینه های متعددی پیش روی خود دارند ، اما می توان گفت که استفاده از امکانات واسطه هایی همچون تارنمای ثابت مدیا که در بخش های بازرگانی خود پذیرای مهمانان ایرانی و خارجیست ، می تواند این عمل را با دردسر کمتر و در زمانی بهینه تر به نتیجه برساند .
همه اینها در حالیست که داد و ستد تنها صادرات نبوده و در کشورهایی که در زمره وابستگان قرار می گیرند واردات نیز نقش پررنگی در آن ایفا می کند ، حتی پر رنگ ، پر تعداد و برجسته تر از صادرات . در شرایطی هم که شاید همه متقاضیان واردات توانایی برقراری ارتباط مستقیم با طرف حسابان خارجی و غالباً انگلیسی زبان را ندارند ، افرادی که اینک خرده فروشانی از اصناف مختلف هم در میانشان دیده می شود ، وجود یک میانجی که به تجارت بین المللی کمک کند بسیار ضروری به نظر می رسد . تارنمای پیشروی با برآورده کردن نیازهای دو طرف ایرانی و خارجی به زبان های فارسی و انگلیسی فاصله آنان را کمتر کرده و میدان را برای نمایش طرفین آماده نموده است .

کپی رایت 2021 ثابت مدیا | قوانین وب سایت
تمامی حقوق وب سایت متعلق به محمد کاظم ثابت زاده می باشد.