سرمایه گذاری خارجی

سرمایه گذاری خارجی با نام کامل تر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی که برگردان Foreign direct investment بوده و با FDI نمایش داده می شود ، به تزریق سرمایه توسط یک شخصیت حقیقی و حقوقی در کشوری دیگر به منظور تولید و تجارت گفته می شود . با توجه به این تعریف سرمایه گذاری خارجی را می توان هم از منظر ورود سرمایه خارجی به ایران نگاه کرد و هم به کار گیری پول ایرانیان داخل در کشوری خارجی !
در دیدگاه اول که هدفمان وارد کردن سرمایه به داخل کشور است ، ورود ارز با عنایت به تحریم های سنگین علیه ما و همچنین نزول ارزش ریال ، هم برای اقتصاد کشور و هم خود طرف ایرانی قرارداد می تواند بسیار مهم و سودآور باشد . در اینگونه سرمایه گذاری ها ، طرف غیر ایرانی با صرف مبلغی نچندان قابل توجه برای خودشان در پی تجارت و تولید وارد ایرانی می شود . این درحالیست که با زیاد شدن فاصله ریال و دلار ، این میزان سرمایه به وجه رایج مملکتمان مبلغ زیادی شده و می تواند در ابتیاع مواد اولیه یا استخدام نیروی انسانی ارزان قیمت کمک کند . در نتیجه اینکه چرخیدن چرخ صنعت و ورود خونی تازه به رگ های اقتصاد بواسطه حضور سرمایه گذاران خارجی می تواند امری مفید و مطلوب باشد .
اما در دیدگاه دوم شرایط کاملاً فرق می کند . در چنین شرایطی که تبلیغات پرشمار آن در خصوص سرمایه گذاری از آذربایجان ، ترکیه و ارمنستان تا کانادا و کشورهای تراز اول اروپایی دیده می شود ، همان میزان سرمایه ای که شاید می توانست یک واحد صنفی را سرپا نگه داشته و چند نفر از هموطنانمان را به کاری مشغول کند از کشور خارج می شود . با گذر از مزایای و معایب این تصمیم می توان گفت که صاحبان سرمایه به عنوان صاحب اختیاران دارایی های خود ، شاید صلاح کارشان را در سرمایه گذاری خارجی دیده و معتقدند که بدین واسطه می توان این حجم از پول و سود حاصل از آن را پویا نگه داشت .
با گذر از این دو دیدگاه باید گفت که چه جذب سرمایه گذار در ایران چه گسیل ایرانیانی به آن سوی مرزها برای فعالیت های اقتصادی دارای پیچ و خم های زیاد و پر خطریست که انجام حرکتی غیر اصولی ، بی برنامه و عجولانه می تواند به تضییع وجه مورد نظر منجر شود . از همین روی افرادی که به اینگونه سرمایه گذاری ها آشنا هستند می توانند با تدوین طرح های توجیهی یا بیان مزایا و معایب انجام کار ، درصد خطای موجود را به حداقل برسانند .
گفتنیست که در این راه مجموعه ” ثابت مدیا ” با تخصیص یکی از سرفصل های خود به سرمایه گذاری خارجی آماده گرد هم آوردن همه متخصصین این حوزه بوده تا علاوه بر تبادل اطلاعت میان خود ، گره ای هم از کار متقاضیان ورود در این حوزه بگشایند .

کپی رایت 2021 ثابت مدیا | قوانین وب سایت
تمامی حقوق وب سایت متعلق به محمد کاظم ثابت زاده می باشد.